Jump to content

Photo
- - - - -

LiveXP Video sürücüsü başlatılamadı hatası.

livexp graphic card failed

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 ginzu

ginzu
  • Members
  • 7 posts
  •  
    Turkey

Posted 09 August 2012 - 04:10 PM

Merhaba arkadaşlar.Bir sorunumu çözemedim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Sistem:Laptop fujitsu siemens lifebook ah531 sata.Ram 2GB.İçinde Win7 ve xp yüklü.Sorunsuz çalışıyor.
Usb den grup kullanıp isoları açtırıyorum.

Video sürücüsü başlatılamadı mavi ekranı hemen boot screen den sonra masaüstü gelmeden çıkıyor.Ahci
kapalı olmak üzere daha önce oluşturduğum çalışan livexp ler ubcd4win ve xpeler usb den aynı hatayı
verdi.Normal iso veya wimboot-wimpack değişmiyor.Grub u güncelledim ama sorun yine değişmedi.

Yalnız ahci kapalı iken cd lerden çalışıyor.Bu açıkçası beni umutlandırdı.

Bu arada bios ta on board ekran kartı ile alakalı bir ayar da yok.Ahci ve sata ayarları var onları açıp
kapatabiliyorsun.İki tane konu buldum ama net çözüm yok.Dell ve HP bigisayarlarda bu sorun olmuş.Modellerini bilmiyorum tabi.Chipset driverdan bahsetmişler.Script buldum ama masaüstü geldikten sonra kurduruyor.Pek işe yaramadı yani.Bir çıkış noktası arıyorum.Lakin herşey normal gözüküyor.Sadece belli markaların belli modellerinde böyle sorunlar çıkması bana saçma geliyor.Yani fikirlerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim. :)

(Arkadaşlar bu bilgisayarı ben aldırmıştım.Fiyatı baya bir uygundu.Cd den de ihtiyaç karşılanır ama
muhatap olduğum insanlara bunu anlatmak inanın çok zor.Diğer pc lerin hepsinde usb kullandım
çünkü.Onlar bize göre taş devrinde bile yaşamıyorlar.Yani hiçbirşey bilmeyip çok şey bildiklerini
sanıyorlar,neyse.O yüzden biraz kastırtım.)

Edited by ginzu, 09 August 2012 - 04:19 PM.

#2 Max_Real Qnx

Max_Real Qnx

Gold Member

• Patrician
  • 1382 posts
  • Interests:To be or not to be that is the question.
  •  
    Turkey

Posted 19 August 2012 - 08:30 AM

Merhaba ginzu ;)

LiveXp maalesef benim uzmanlık alanıma girmiyor. Derleme için hangi projeyi kullandın onu belirtmemişsin. Bu tür hatalar ile Hackintosh kurulumlarında çok karşılaşmışımdır. Ama söz konusu Xp olunca çok ilginç geldi bana. Bence var olan tüm sürücü script 'lerini proje seçiminden kaldır. Yanlış sürücü ön yüklemesi mavi ekran çıkmasına neden olur. Tabi bu durumda sürücü olmadığı için harici ve dahili medyalar AHCI üzerinden bağlı ise ve boot işlemi başarı ile tamamlandığında görüntülenemeyecektir. Ama sonrasında ana kartın resmi sitesinden xp için indirdiğiniz dosyaların içinde uygun olan *.inf dosyası ile sürücü kurulumunu *.inf dosyasına sağ tıklayıp yükle/install seçeneği ile mevcut projede destekleneceğini varsayarsak gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda mevcut projede sürücü yüklemesini destekleyecek yardımcı tool 'da bence mutlaka var olmalıdır.

Benim fikrimi soracak olursan en iyi LiveCd seçeneği Vista/Win7/Win8 ile olan derlemelerdir. Neden hala Xp üzerinden yol almaya çalışıyorsunuz inan bunu bende anlayabilmiş değilim. Xp öldü. Lütfen artık bunu kabul edin.

Saygılar :hi:

#3 ginzu

ginzu
  • Members
  • 7 posts
  •  
    Turkey

Posted 21 August 2012 - 10:21 PM

Max_Real Qnx öncelikle hayırlı bayramlar.Ben yazalı baya olmuş.Cevap içinde teşekkür ederim.

Gena ve livexp denedim.Win7se denedim.Çözüm bulmak adına önceki çalışmalardan da denedim.(ubcd4win,xpe...).Gena ve livexp Win7se oluşturdum son script ve driver lar ile.Win7Se de açıyor ama içte farklı sorunlar var.Şunu çözebilirsem onuda yazarım inşallah.Bende tam sürücüleri silip deniyordum.Bir sorun çıktı.Projeleri laptop a taşıyıp bakacağım.Sağolsunlar _Galapo ve _Lancelot ilgileniyorlar.Ama seninde değerli fikirlerini her zaman beklerim.Link vereyim ama yasak olur mu?Yada belki küs ayrılmışlardır diye bilemiyorum.Kısacası @Gena support bölümündeyim.
Ben leopart ve win7 Projelerinide denedim.Sade bir iso da bile boyutlar hele leopart ta devasa büyük.1 GB Ram ile bile bazen sorunlar olabiliyor.Eğer ben 300-400mb lık full driver ve programlı live win7 yapıyorum dersen hemen ona geçeyim.@microsoft hala xp den iyisini yapamadı.Özelliklede kernel anlamında.Bunu kendileride kabul ediyor.Teknoloji geliştikçe boyutların küçülüp işlevlerin büyümesi lazım bence.Tamam güvenlik anlamında 7-8 biraz daha iyi olabilir.Evet .wim anlamında ve live projelerdeki yeniliklerde güzel.Fakat benim gibi çok program ve proje deneyen biri için xp en tutarlı sistem.Bizzat örneklerine şahit oldum çünkü.Misal arkadaşa bir laptop aldık.Sistem yoktu içinde.Win7 kurmamı istedi.Kurduk.Lisanslı CAD programını kurduğumuzda hatalar almaya başladık.İçindeki sanal xp ye kurayım dedim.Tam bir komedi.Programı çalıştırır çalıştırmaz sistem göçtü.Hiç uğraşmadan xp ye geçtik.Bu adamlar sadece daha iyisini yaptıklarına insanları inandırmaya çalışıyor.Görünüm,temalar beni çok ilgilendirmez.Ben fayda sağladığım işlevleri karşılaştırıyorum.Neyse herkezin fikri farklı olabilir.:)Görüşmek üzere kolay gelsin.Dediğim gibi değerli fikirlerini her zaman beklerim.Saygılar...

Edited by ginzu, 21 August 2012 - 10:35 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users